PRELIMINARY PROGRAM

Time
(Pacific Time)

Program

8:30

Welcome, Program Overview, Housekeeping, Keynote Introduction

8:40

Keynote Session 1 Outlook of device and assembly technologies enabling high-performance mobile computing (abstract)
Mustafa Badaroglu (Qualcomm, Belgium)

9:20

Q&A

9:35

Break

9:45

Paper Session 1 Interconnect Aspects of Advanced Technologies and Applications (3 x 20 min.)
Session Chair: Brian Cline (ARM, USA)

  • Communication architecture enabling 100X accelerated simulation of biological neural networks
    Kevin Kauth, Tim Stadtmann, Ruben Brandhofer, Vida Sobhani and Tobias Gemmeke (IDS, RWTH Aachen University, Germany)

  • Pathfinding for 2.5D interconnect technologies
    Saptadeep Pal and Puneet Gupta (UCLA, USA)

  • Global interconnects in VLSI complexity SFQ systems
    Tahereh Jabbari and Eby Friedman (University of Rochester, USA)

10:45

Discussants + Q&A
Louis Scheffer (HHMI, USA)

Sung-Kyu Lim (Georgia Tech, USA)

11:00

Invited Session 1 Quantum Computing (2 x 25 min.)
Session Chair: Rasit O. Topaloglu (IBM, USA)

  • Building a quantum computer
    Barry C. Sanders (University of Calgary, Canada)

  • Extending quantum systems with optical interconnects
    Jason Orcutt (IBM, USA)

11:50

Discussants + Q&A
• Koen Bertels (QBee, Portugal & University of Porto, Portugal)

12:00

Break / Open Discussion Problems and Pathfinding Challenges

12:30

Keynote Session 2 Wafer scale interconnect and pathfinding for machine learning hardware (abstract)
Patrick Groeneveld (Cerebras Systems, USA)

13:10

Q&A

13:25

Invited Session 2 NoCs (2 x 25 min.)
Session Chair: Dirk Stroobandt (Ghent University, Belgium)

  • Analytical modeling of NoCs for fast simulation and design exploration
    Raid Ayoub (Intel, USA)

  • Role of on-chip networks in building domain-specific architectures (DSAs) for sparse computations
    Abhishek Jain (Xilinx, USA)

14:15

Discussants + Q&A
• Henri Fraisse (Xilinx, USA)
• Paolo D'Alberto (Xilinx, USA)

14:25

Break

14:35

Paper Session 2 Interconnect Prediction, Analysis and Optimization (3 x 20 min.)
Session Chair: Mahesh Iyer (Intel, USA)

  • Revisiting inherent noise floors for interconnect prediction
    Tuck-Boon Chan (Qualcomm, USA), Andrew B. Kahng (UCSD, USA) and Mingyu Woo (UCSD, USA)

  • 3D NoC emulation model on a single FPGA
    Jonathan D'hoore (Ghent University, Belgium), Poona Bahrebar (UC Irvine, USA & Ghent University, Belgium) and Dirk Stroobandt (Ghent University, Belgium)

  • Optimal bounded-skew Steiner trees to minimize maximum k-active dynamic power
    Hamed Fatemi (NXP Semiconductors, USA), Andrew B. Kahng (UCSD, USA), Minsoo Kim (UCSD, USA) and Jose Pineda de Gyvez (NXP Semiconductors, USA)

15:35

Discussants + Q&A
• Patrick Groeneveld (Cerebras Systems, USA)
Rob Aitken (ARM, USA)

15:50

Workshop Closing Future directions/Community mechanisms